Podstrona: Uczestnictwo w organizacjach i projektach / Wizytówka pracownika PRz

Uczestnictwo w organizacjach i projektach

red. Liliana Rybarska-Rusinek

Odczyty plenarne:

1. Numerical simulation of seismicity induced by mining. "XLIII International Summer School – Conference: Advanced Problems in Mechanics, 2015" (co-author A. Linkov).
  2. On using fast multipole methods for solving problems of continuum mechanics. "XLV International Summer School – Conference: Advanced Problems in Mechanics, 2017" (co-authors A. Linkov, E. Rejwer).
  3. Theory and application of accelerated explicit fast multipole method for modeling hydraulic fractures, the 48th International Summer School-Conference APM-2020 ONLINE (co-authors A. Linkov, E. Rejwer).
  4. On decreasing time expense of fast multipole methods for strongly inhomogeneous systems, the 48th International Summer School-Conference APM-2020 ONLINE (co-authors A. Linkov, E. Rejwer).

Udział w komitetach organizacyjnych:

1. Recent Advances in Numerical Simulation of Hydraulic Fracture,  Rzeszow, Polska, 14-16 July 2014, sekretarz Lokalnego Komitetu Organizacyjnego, konferencja organizowana na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej w ramach realizacji zadań FP7 People IAPP Projekt  PIAP-GA-2009-251475-HYDROFRAC
  2. Minisymposium “Theory and Simulation of Hydraulic fracturing and related processes”, at the "XLVI International Summer School – Conference: Advanced Problems in Mechanics, 2018", Sankt Petersburg, Russia, 2018
  3. Minisymposium “Mathematical modeling in petroleum engineering” XLVII International Summer School – Conference Advanced Problems in Mechanics, Sankt Petersburg, Russia, 2019
  4. "6th Conference on Nano- and Micromechanics", Poland, 3-5 July 2019.

Współpraca indywidualna:

1. Aberystwyth University, Wielka Brytania, (Gennady Mishuris),
  2. The Florida State University, Dept. of Scientific Computing, USA, (Anke Meyer-Baese)

Granty krajowe i zagraniczne:

1. „Hydrofrac”: Enhancing hydraulic fracturing on the basis of numerical simulation of coupled geomechanical, hydrodynamic and microseismic processes, Unia Europejska, Marie Curie Actions – Industry – Academia Partnership and Pathways, od 1.09.2010 do 30.08.2014 ( zatrudnienie do realizacji zadań projektu).
  2. Modelowanie matematyczne oraz opracowanie efektywnych procedur numerycznych i modułów obliczeniowych dla określenia pól fizycznych w otoczeniu punktów osobliwych w materiałach niejednorodnych, MNiSzW / Narodowe Centrum Nauki, projekt własny, od 30.09.2010 do 29.09.2012 ( wykonawca).